Renesanční zámek Třeboň

Třeboňský zámek patří k největším zámeckým komplexům v České republice. O jeho rozsahu svědčí více než 100 obytných místností. Budovy třeboňského zámku tvoří západní čelo Masarykova náměstí, na které zámecký areál plynule navazuje. Do nádvoří zámku vstoupíte hned z náměstí. V průběhu léta si zde můžete zakoupit krásný třeboňský suvenýr.

V letních měsících se na zámeckém nádvoří konají nejrůznější akce, divadelní představení, koncerty... Kulturní program bývá bohatý pro dospělé i děti.

Díky své poloze na jihozápadní straně historického městského centra Třeboně, v těsném sousedství komplexu měšťanských domů jako je např. Zlatá hvězda, tvoří tento honosný renesanční zámek neodmyslitelnou součást města. Centrum města najdete pěší chůzí cca 2.500 m po cyklostezce od našeho ubytování Třeboň Na Holičkách.

Z historie zámku Třeboň

Ve 13. století vznikl na území dnešní Třeboně panský dvorec, který bránil obchodní cesty a rodící se místo městských trhů, místo setkávání kultur a výměny zboží mezi Čechami, Rakousy a Bavorskem.

zámek Třeboň

Když v polovině 14. století koupili třeboňské panství Rožmberkové, rozhodli se z města v jeho středu učinit rovněž duchovní centrum. Povolali do Třeboně augustiniány a dvorec přestavěli na hrad, jednu ze strategických opor své ambiciozní politiky.

S Rožmberky je spojen největší rozkvět města v 16. století, kdy po nešťastném požáru dostává sídlo i zámek svou renesanční podobu a v jejím okolí rostou rybníky, dávající obyvatelům obživu a místu půvab.

Vzestup Třeboně je potvrzen na začátku 17. století, kdy se stala domovem Petra Voka z Rožmberka a tím hlavním městem rozsáhlého rožmberského dominia. Zámek poskytuje přístřeší rozsáhlým uměleckým sbírkám, knihovně a archivu.

V roce 1660 se stávají novými pány na Třeboni Schwarzenbergové, kteří se úspěšně snaží zacelit válečné rány z třicetileté války a navrátit místu zašlou slávu. Třeboň se již nikdy nestane centrem dominia nových pánů, ale na druhou stranu tak zůstala zachována její renesanční krása i měšťanské kouzlo následujících epoch, baroka a historizujících slohů.

Otevírací doba:

  • tři prohlídkové trasy A, B, C
  • duben, květen, září, říjen - mimo pondělí 9:00 - 16:00 (s průvodcem)
  • červen až srpen - mimo pondělí 9:00 - 17:15 (s průvodcem)
  • vstupné na zámek

Kontakty:

Státní zámek Třeboň
Zámek 115
379 01  Třeboň
Tel.: 384 721 193

 

Přijeďte si odpočinout, ubytování Třeboň Na holičkách je připraveno.

Rezervujte si ubytování v penzionu co nejdříve a zjistěte si pohodlné a vyhřáté ubytování při podzimních výlovech na Třeboňsku. Náš penzion je otevřený celoročně.

 

Kulturní akce v Třeboni v roce 2021

Jaké akce se v Třeboni plánují pro rok 2021?

Podle akcí si můžete vybrat svou dovolenou v Třeboni, těšíme se na Vás!

více

Dovolená s dětmi

Pokud hledáte klidné místo pro Vaši rodinnou dovolenou s malými dětmi, pak pro Vás máme ubytování v penzionu s velkou zahradou, na které si děti mohou hrát.

více
youtubeTřeboňský vláček TřeboňáčekLázně Aurora - Aquaparkrybník Svět v Třeboni
ubytování TřeboňfacebookYouTube
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím